Haber

BM Genel Sekreteri Guterres, Ukrayna için dayanışma çağrısı yaptı

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, uluslararası toplumu Ukrayna’da barış ortamı yaratmak için birlikte hareket etmeye çağırdı.

Guterres, Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen “Ukrayna Halkıyla Dayanışma” konulu konferansa internet üzerinden katıldı.

Ukrayna’da sivillerin direnişine destek vermek amacıyla bu konferansı düzenleyen Fransa ve Ukrayna’ya teşekkürlerini ileten Guterres, Ukrayna’da devam eden savaşın acımasız bir insanlık dramı olduğuna dikkat çekti.

Guterres, Ukrayna’da durumun her geçen gün daha da kötüye gittiğini ve havaların soğumasıyla daha da kötüleştiğini belirterek, sert kış koşullarında savaş mağduru insanların bedelini ağır ödediğini söyledi.

Ukrayna halkının gıda, su ve diğer temel hizmetlere erişimde sorun yaşadığına işaret eden Guterres, Rusya’nın hava saldırıları sonucunda ülkenin birçok yerindeki çok sayıda elektrik iletim sistemi tesisinin zarar gördüğünü kaydetti.

Elektrik tesislerinde yaşanan sorunların çözümü için sahada elektrik, su ve ısı mühendislerinin çalıştığını belirten Guterres, “(Ukrayna’da) Bugün aileler, çalışanlar, hastaneler ve okullar dahil 10 milyon tüketici elektriksiz yaşıyor. ısıtma tesislerine erişemezsiniz.” söz konusu.

Guterres, Ukrayna’da ev, iş yeri ve önemli altyapı tesislerinde meydana gelen hasarın onarılmasının yıllar alacağını belirtti.

Hayırseverlerin son aylarda 630 binden fazla Ukraynalıya yardımda bulunduğunu anlatan Guterres, 400 jeneratörün de kritik tesislere teslim edildiğini bildirdi.

Guterres, uluslararası toplumu, BM sözleşmesi ve uluslararası hukuk çerçevesinde Ukrayna’da barış ortamı yaratmak için birlikte hareket etmeye çağırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu