Ekonomi

Borsa İstanbul güne nasıl başladı?

Investing.com – BİST 100endeks güne 5.223,45 puandan yatay bir açılışla başladı.

Dün borsada güçlü bir seyir izlendi. BIST 100 endeksi gün boyu kaydettiği yükselişin ardından günü 5.207,67 puan ile zirve seviyesinden kapattı. Böylece endeks günlük %4,47 artış kaydederken, işlem hacmi 94 milyar TL oldu.

Açılış sonrası ilk işlemlerden sonra alıcı eğilimi gözlemlenir. Emlak, telekomünikasyonve yapıÖne çıkanlar vardı. toplu taşıma, elektrikve Ticaret şubeler güne yatay başladı. Ana segmentlerin ortasındaki açıklıkta Sanayi%0.32, hizmet%0,25 ve finans%0.36 yükseldi.

Günün ilk dakikalarında BİST 100 endeksine dahil olan hisse senetleri ortada KMPUR, TMSNve EKGYOen çok yükselen hisseler PSGYO), ARCLK) ve CEMTSgüne satıcılı başlayan hisselerin başında yer aldı.

Borsa İstanbul genelinde VKING, ONCSM, SDTTR, SOKAKve DAĞen çok yükselen hisseler oldu. KSTUR, ADELve ATSYHÖte yandan ilk dönemde en çok düşen hisseler oldu.

GCM Yatırım’dan Kudret Ayyıldır, bugünkü borsa yorumunda şu ifadelere yer verdi:

Dün ABD piyasalarının dış piyasalarda kapalı olması nedeniyle düşük hacimli işlemler konuşuldu. Avrupa borsaları ise çoğunlukla yatay hareket etti. Sabah Asya endeksleri Japonya Nikki Endeks dışında genelde satıcılarla hareket eder. Çin’in son çeyrek ve Asya’daki yıllık büyüme rakamları bugün açıklandı.

Son çeyrekte %2,9 büyüyen Çin beklentilerin üzerinde kalsa da %3’lük yıllık büyümesi %5,5 olan beklentinin altına gerileyerek negatif oldu.

Halkbank’ın ABD’deki temyiz davasına ilişkin gelişmeler bugün piyasalar tarafından yakından izlenecek. HALHalkbankKBTemyiz duruşması 17:00 CEST’den sonra başlayacak.

Author: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu