Haber

Bursa Yenişehirli arıcılara 85 bin liralık devlet desteği

Gürhan ADANA/Yenişehir Memleketi / BURSA (IGFA) –Arıcılara ödenecek devlet katkı payları belirlendi.

Yenişehir’de 52 köyden 70 arıcı toplam 85 bin 760 lira destek almaya hak kazandı. Yenişehir Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, arıcılığın yaygınlaştırılarak bal üretiminin artırılmasının hedeflendiğini bildirdi. Bursa Arıcılar Birliği üyesi arıcılara aktif kovan başına 30 lira, Birliğe üye olmayan arıcılara aktif kovan başına 20 lira devlet katkısı verilmektedir.

Yenişehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, devlet desteğinin yanı sıra eğitim anlamında da arıcılara destek verildiğini bildirdi. İlçede açılan kurslarda bu alanda detaylı bilgiler verilerek arıcıların bilinçli yetiştiriciler olmaları amaçlanmaktadır.

Arıcılık kurslarının talepler doğrultusunda değerlendirildiğini belirten yetkililer, önümüzdeki mart ve nisan aylarında ilçe merkezinde kurs açılmasının planlandığını kaydetti.
Geçen yıl köylerden gelen talepler üzerine 3 köyde daha kurs açıldığını anlatan yetkililer, “Bu yıl köylerden henüz kurs talebi gelmedi. İlçe merkezinden gelen kurs taleplerini de programa aldık. Önümüzdeki aylarda ilçe merkezinde kurslarımızı açacağız. Bu arada köylerden gelen kurs talepleri de değerlendirilecek.” .

Yetkililer, “Kurslara emeklilerin yanı sıra gençler de katılıyor. Artan bal tüketimi ile arıcılık popüler bir ek gelir kaynağına dönüştü. 2 ay süren kurslarda kursiyerlere her seviyede kalite veriliyor. Bilimsel bilgiler ışığında arılar açısından bal üretimi. Doldurulmuş bilgileri göz ardı etmelerini istiyoruz. Eğitimler sayesinde küçük veya büyük ölçekli üretim yapan tüm arıcıların bilinç ve bilgi düzeylerini artırmaya çalışıyoruz.”

askalehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu