Yaşam

Çin’de 6 bin yıllık domuz biçimli çanak çömlek bulundu

Doğu Çin’in Jiangsu eyaleti, Wuxi şehrinde Neolitik Ma’an kalıntılarının bulunduğu yerde keşfedilen domuz biçimli çanak çömlek, 2 Haziran 2023. (Fotoğraf: Zhu Guoliang/Xinhua)

NANJING, 10 Haziran (Xinhua) — Arkeologlar, Çin’in doğusundaki Jiangsu eyaletinde yaklaşık 6.000 yıl önce bir çocuk oyuncağı olduğu düşünülen domuz şeklinde nadir bir çanak çömlek buldular.

Kil domuzu, Wuxi şehrinde Ma’an Harabeleri’nin Neolitik bir bölgesinde keşfedildi. Araştırmacılar bu keşifle birlikte domuzların bölgede 6000 yıl önce evcilleştirilmiş olabileceğine inanıyor.

Wuxi Kültürel Eserler ve Arkeoloji Enstitüsü Başkan Yardımcısı Li Yiquan, bir çocuğun yumruğu büyüklüğündeki domuz şeklindeki çanak çömleğin birkaç deliği olduğunu ve içi boş gövdesinin çanak çömlek boncukları içeriyormuş gibi göründüğünü söyledi.

Li, “Domuz biçimli çanak çömlek heykelleri diğer tarihöncesi yerleşim yerlerinde ortaya çıkarıldı, ancak daha önce hiç bu kadar içi boş domuz biçimli çanak çömlek görmemiştik” dedi.

Li, bu gözenekli domuzun bir düdük gibi üflenip üflenemeyeceğini görmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Arkeologlar, Çin tarihinde birden fazla hanedanı kapsayan Ma’an Harabeleri alanında taş, çanak çömlek ve yeşim taşı da dahil olmak üzere 260’tan fazla eşya gün ışığına çıkardılar.

Kaynak: Xinhua / Kültür ve Sanat

haber-gulsehir.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu