Haber

Senegal’de Muhalefet Liderinin Tutuklanmasının Ardından Yurtdışı Temsilciliklerinin Önünde Olaylar Çıktı

Muhalefet lideri Ousmane Sonko’nun tutuklanması ve partisi PASTEF’in Senegal’de kapatılmasının ardından bu ülkenin yurt dışı temsilcilikleri önünde olaylar çıktı.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Senegal’in Paris Konsolosluğu önünde toplanan Sonko taraftarları, muhalefet liderinin serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Grup, konsolosluğa girmeye çalıştı ve çevredeki alana saldırdı.

Senegal’in Londra Başkonsolosluğu önünde toplanan bir grup PASTEF’li, konsolosluk binasına girmeye çalıştı ve çalışanlar aleyhine sloganlar attı.

Öte yandan, sosyal medyada asayişi bozacak nefret söylemlerinin ve olası sokak eylemlerinin önüne geçmek için uygulanan taşınabilir veri kesintisi de devam ediyor.

Sonko tutuklandı, partisi kapatıldı

Muhalefet lideri Sonko, kendisini kaydetmek isteyen bir jandarmanın cep telefonunu zorla aldığı için 28 Temmuz Cuma günü gözaltına alınmış ve olaydan önce sosyal medyadan yandaşlarını harekete geçmeye çağırmıştı.

Dün, “isyan çıkarmak” suçundan soruşturma hakimi karşısına çıkan Sonko hakkında tutuklama kararı çıkarıldı.

Karardan kısa bir süre sonra İçişleri Bakanlığı lider ve yöneticileri aracılığıyla yandaşlarını sık sık isyana davet ettiği gerekçesiyle PASTEF’in kapatıldığını duyurdu.

Bu iki kararın birbirini izlemesi sonucunda Dakar’ın bazı şehir ve banliyölerinde küçük çaplı sokak hareketleri örgütlendi. Sonko’nun belediye başkanı olduğu Ziguinchor kentinde meydana gelen olaylarda iki kişi hayatını kaybetti.

Dakar’da çok sayıda dükkan ve iş yeri kapandı

Dakar’da çok sayıda dükkan ve iş yeri olayların tırmanabileceği korkusuyla bugün çalışmama kararı alırken, Fransız Enstitüsü Cuma gününe kadar kapalı olacağını duyurdu.

French Total de güvenlik nedeniyle akaryakıt istasyonlarının 3 gün hizmet vermeyeceğini bildirdi.

Sonko dün prestijiyle cezaevine gönderilirken, muhalefet liderinin tutukluluğunun mahkemeye çıkana kadar devam edebileceği belirtildi.

Muhalefet lideri ve Cumhurbaşkanlığı adayı Ousmane Sonko, 1 Haziran 2021’de tecavüz suçlamalarından aklandı, ancak gençleri suç işlemeye teşvik etmekten 2 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Kararı protesto eden Sonko taraftarları, gösterilere başladı ve olaylarda 16 kişi hayatını kaybetti.

kavaklidereajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu