Haber

Taliban: “Kadınların Eğitimini Yasaklamadık, Erteledik”

Taliban, Afgan kadın ve kızlarının okula gitmelerinin kalıcı olarak yasaklanmadığını, ancak onlar için uygun bir ortam yaratılana kadar “ertelendiğini” iddia etti.

Fotoğraf: AP

Afganistan’daki geçici hükümetin sözcüsü Süheyl Şahin, kadınların ve kız çocuklarının okula gitmesinin yasaklanması kararına ilişkin yaptığı açıklamada, “Bunun kadınların eğitimine yönelik kalıcı bir yasak olmadığını, ertelendiğini belirtmek isterim. eğitimleri için elverişli bir ortam yaratılıncaya kadar.”

Independent Türkçe’nin aktardığına göre Şahin, katı bir duruş sergileyen hükümetin iddia edilen elverişli duruma ‘bir an önce’ ulaşmak için tüm hızıyla çalıştığını sözlerine ekledi.

Sözcü, Taliban liderlerinin “kadınların eğitimine karşı olmadığını” ancak kadınların “Taliban’ın değer ve kurallarına uygun bir ortamda” eğitim görmesini istediğini söyledi.

Şahin, hükümetin Afganistan’da kadınların okumasını yasakladığı kurallarla ilgili daha fazla ayrıntı paylaşmadı.

Ülkede kızların 6. sınıftan sonra örgün eğitime devam etmelerine izin verilmiyor.

Bu açıklama, Taliban’ın bir sonraki duyuruya kadar tüm kadınların kolejlere ve üniversitelere gitmesini yasaklamasından haftalar sonra geldi. Hareket, kadınların ve kızların ülkede eğitim almasını tamamen yasakladığı için protestoları ateşledi.

Taliban, kız öğrencileri “düzgün başörtüsü takmamakla” ve “Afganistan kültürüyle bağdaşmayan bilim meselelerini takip etmekle” suçlayarak hareketi savundu.

Geçici hükümetin eğitim bakanı Nida Muhammed Nedim, karara yönelik yoğun tepkilerin ardından geçen yıl Aralık ayında yaptığı açıklamada, “Kızlara düzgün başörtüsü takmalarını söyledik ama takmadılar ve adeta elbise giydiler. Onlar bir düğün törenine gidiyorlardı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu