Haber

Çin, ABD’yi Suriye’yi ‘yağmalamakla’ suçladı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Vinbin, ABD askerlerinin Suriye’den petrol ve tahıl kaçırdığını belirterek, “ABD’nin Suriye’yi yağmalamasının tanıtımı ve rezaleti bizi dehşete düşürüyor.” dedim.

Wang, Pekin’de düzenlediği basın toplantısında, ABD ordusunun 14 Ocak’ta Suriye’nin Haseke vilayetinden petrol yüklü 53 tankeri Irak’taki üslerine naklettiği iddiasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Esad rejiminin resmi verilerinin, 2022’nin ilk yarısında Suriye’den çıkarılan petrolün yüzde 80’den fazlasının ABD işgal güçleri tarafından ülke dışına kaçırıldığını gösterdiğini belirten Vang, “Bu eşkıyalık, enerji krizini ve insani krizi derinleştiriyor. “Suriye halkı kara kışı az petrol ve yiyecekle atlatmaya çalışacak.” ifadelerini kullandı.

ABD güçlerinin bu ayın başında Suriye’den 60 tanker ve tır dolusu petrol ve tahıl kaçırdığını iddia eden Vang, “Askeri yardıma gelince, ABD ‘cömertliğini’ göstererek milyarlarca, hatta on milyarlarca yardım sağlıyor. dolar, Suriye’nin kaynaklarını çalıyor. Açgözlülüğü gerçekten çarpıcı.” değerlendirmesini yaptı.

Washington yönetimini uluslararası hukuka uymaya ve petrol hırsızlığının hesabını vermeye çağıran Wang, “ABD alırken de verirken de verirken de ülkeleri kargaşaya ve felakete sürüklüyor ve ardından kendi hegemonyası ve çıkarları için bunun meyvelerini topluyor. ABD’nin ‘kurallara dayalı düzen’ dediği şey budur.” dedi.

gurun-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu