Haber

Suudi Arabistan ticarette doları terk etmeye hazır

Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed Al-Jadaan, Suudi Arabistan’ın ABD doları dışındaki para birimleriyle ticareti görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

ABD’den Çin para birimine geçiş daha önce Pekin ve Riyad arasında tartışılmıştı.

Bloomberg’de yer alan habere göre Suudi Arabistan Maliye Bakanı Mohammed Al-Jadaan, Suudi Arabistan’ın ABD doları dışındaki para birimleriyle ticaret müzakerelerine açık olduğunu söyledi.

ÇİN’DEN BENZER AÇIKLAMALAR

Suudi bakanın açıklaması, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in ABD doları yerine yuan üzerinden güç satın almaya hazır olduğunu söylemesinden bir ay sonra geldi. Çin cumhurbaşkanı, bu hafta başlarında Suudi Arabistan’ın ev sahipliğinde düzenlenen bir Çin-Arap zirvesinde konuşurken geçişin gerekliliğini vurguladı.

ABD YAPTIRIMLARI DOLARDAN ÇIKARILDI

Suudi Arabistan, Çin de dahil olmak üzere ticaret ortaklarıyla bağlarını derinleştirmeye çalışıyor. Küresel ticaret zincirlerinin önemli katılımcıları arasında son dönemde gözlenen ulusal para birimlerine geçiş eğilimi kısmen Washington’un izlediği yaptırım politikalarına bağlanıyor. Başta elektrik branşı olmak üzere ticarette ABD para biriminden vazgeçme adımları, Batılı ülkelerin dünyanın en büyük elektrik üretim ve ihracatçılarından biri olan Rusya’ya Ukrayna’daki askeri harekat nedeniyle uyguladığı kapsamlı yaptırımların ardından ağırlaştı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu